Přeskočit na obsah

Chytání zvěře vědeckými metodami

Máte rádi exaktní a přírodní vědy? Pokud ano, tak určitě čtěte dál, článek Vás jistě zaujme. Lov zvířat totiž není jen o fyzických předpokladech, ale kupodivu na to hravě stačí i obyčejná věda. 😀

Past na komáry

K přípravě pasti na komáry budeme potřebovat tyto ingredience: sůl, vodku, párátko a kámen. Jak to funguje? Komár sní sůl, protože si bude myslet, že to je cukr. Po té soli ale dostane žízeň, tak se napije vodky, protože vypadá jako voda. Opije se, klopýtá, až zakopne o párátko. Při pádu narazí hlavou na kámen a umírá. Důmyslné, že? 😀

Jak chytit slona?

Do džungle na sloní stezku se nainstaluje semafor, před něj se postaví židle, na ni se položí připíňák a nad židli se zavěsí mucholapka. Slon kráčí a najednou uvidí červené světlo na semaforu: „Ha, červená,“ řekne si slon a zůstane stát. Stojí dlouho, až jej začnou bolet nohy. Uvidí židli a řekne si, že se posadí. Jak si však sedá, píchne se do zadku, vyskočí a chytne se na mucholapku.

Jak chytit myš?

Zaženeme ji pod skříň a skříni uřežeme nohy. Pozor, potkan se zahání pod vyšší skříň!

Jak chytit komára?

Zaženeme jej na půdu a odstavíme žebřík.

Jak chytit lva?

  • I. varianta: Chytneme dva a jednoho z nich pustíme.
  • II. varianta: Vezmeme do síta kus Sahary a krouživými pohyby prosíváme. Písek propadne a to, co zbude na sítu, jsou lvi.
  • III. varianta: Vezmeme jehlu a zapíchneme ji do Sahary. Přijde lev a řekne: Ten hlupák si myslí, že tím ouškem neproskočím. Skočí a za tu bambulku na konci ocasu se chytne.

Jak chytit krokodýla

  • I. varianta: Na břeh dáme kus špeku a po obou stranách špeku břeh řeky pomažeme lepidlem. Krokodýl vystrčí hlavu a řekne: „Na špek ti kamaráde, neskočím!“ a skočí vedle na lepidlo.
  • II. varianta: Za účelem polapení krokodýla si pořídíme tyto pomůcky: technické tabulky, jablko, dalekohled, krabičku od sirek a kládu. Vyrazíme někam do bažin či k řece, kde je nám známo, že se nějací krokodýlové vyskytují. Když si vyhlédneme správné místo na číhanou, musíme počkat, než se nějaký krokodýl objeví. To většinou trvá dlouhou dobu a tak si zatím můžeme číst technické tabulky. To je však, jak je všeobecně známo, nudná záležitost, a tak po chvíli usneme. To se ale objeví krokodýl, vyhladovělý, připravený nás zdlábnout, avšak věren krokodýlím zvykům se rozhodne, že si nás nechá uležet. Aby se nenudil, začne si pročítat technické tabulky. To je zdlouhavá a náročná četba i pro takový kolos, a proto po chvíli usne. Jelikož my jsme usnuli dříve, proto se také i dříve probudíme. Ke své radosti zjistíme, že vedle nás leží spící krokodýl. Vytáhneme proto dalekohled, obrátíme ho a podíváme se s ním na krokodýla, který se tak stane malinkým, že ho můžeme strčit do krabičky od sirek. Zdá se, že úkol je splněn, ale nesmíme zapomínat, že krokodýli se spolčují do velkých klanů a určitě se jim nebude líbit, že jeden člen byl polapen. A taky že ne, ihned se vás vydají pronásledovat. No a to víte, takový krokodýlové, ti jsou vytrvalí a trénovaní, a proto vás za chvíli doženou. My však sebou vláčíme kládu a taková kláda, to je tíha. Tak ji odhodíme a hned se nám běží lépe a opět získáme náskok. Po nějaké době se ale přece jen projeví ta zvířecí odolnost a oni nám jsou znovu v patách. Proto vezmeme jablko a odhodíme ho. No a protože jablko nepadá daleko od stromu, vylezeme na něj a jsme zachráněni.

Lov krokodýla

Chcete se vydat na lov krokodýla a nevíte jak na to?
Poradíme vám.
Budete potřebovat: Rybářský prut, aritmetické tabulky, maso na gril, jablko, dvě pletací jehlice a příručku na lov jelenů.
A jak to uděláte…
Přijdete k řece, kde předpokládáte výskyt krokodýlů a nahodíte prut. Jenže na prut krokodýla nechytíte, takže začnete grilovat maso, abyste ho přilákali. Ale než se maso ugriluje, tak to chvíli trvá, a abyste si zkrátili to čekání, tak si sednete k prutu, chytáte ryby a čtete si aritmetické tabulky. Jenže aritmetické tabulky jsou strašně nudné čtení a tak za chvilku usnete. Mezitím se maso ugriluje, krokodýl ho ucítí a vyleze z vody. Tam uvidí vás jak spíte a rozhodne se, že vás sežere. Jenže uvidí ty vaše aritmetické tabulky a tak si je začne číst. Ale aritmetické tabulky jsou hrozně nudné čtení, takže usne. A jelikož kdo dříve usne, tak se i dříve vzbudí, probudíte se jako první. Uvidíte vedle sebe spícího krokodýla, hrozně se vyděsíte a vezmete jednu tu pletací jehlici a bodnete mu ji do oka. Jenže pletací jehlicí krokodýla nezabijete, takže ten krokodýl se akorát vzbudí, rozzuřený a začne vás honit. A jak utíkáte, tak upustíte jablko. A protože jablko nepadá daleko od stromu, rychle na něj vylezete a počkáte si, až vás krokodýl dožene. Ten se hned za vámi začne sápat na strom. A tak mu bodnete do druhého oka tu druhou pletací jehlici. A krokodýl se dvěma pletacími jehlicemi v očích vypadá skoro jako jelen, takže dál už postupujete podle příručky na lov jelenů.

Jak chytit opici?

Do džungle, na místo, kde se shromažďují opice, postavíme láhev s alkoholem. Sami si sedneme opodál s láhví vody. Když přijde opice, začneme si z láhve nahýbat. Opice se začne po nás opičit a začne si také nahýbat. Po chvíli je namol a snadno se dá chytit. Pokud se opice nedostaví, vyměníme láhve a opět si začneme nahýbat. Po chvíli máme opici také.

Matematik na lovu lva

  • Použití matematiky při lovu divoké zvěře, pro určitost předpokládejme, že chceme ulovit lva a vydejme se tedy na Saharu.
  • Použijeme-li Hilbertovy axiomatické metody, postavíme na Sahaře klec a vyjdeme ze dvou axiomů: 1. Množina lvů na Sahaře je neprázdná, 2. Jsou-li nějací lvi na Sahaře, jsou také nějací lvi v kleci. Odtud snadno odvodíme větu: Máme několik lvů v kleci. Důkaz je triviální a proto ho neuvádíme.
  • Velmi elegantní je metoda geometrické inverse. Umístíme na Sahaře klec kulovitého tvaru a uzavřeme se v ní. Pak stačí provést inversní transformaci, při níž vnitřek klece projektujeme navenek a naopak. Výsledkem je, že my se ocitneme mimo klec a lev uvnitř. Můžeme též Saharu považovat za část roviny, zobrazit ji do přímky a tuto přímku do bodu uvnitř klece.
  • Pěkná je metoda Bolzanova-Weierstrasova. Rozdělíme Saharu přímkou od severu k jihu. Lev se ocitne buď v části západní nebo východní. Je-li lev v části západní, vedeme opět přímku ve směru od západu k východu. Dejme tomu, že lev se ocitne v severozápadním kvadrantu. Pokračujeme dále v postupném dělení příslušné rovinné oblasti. Dělení přitom stále zjemňujeme, až dostaneme lva do části roviny vymezené libovolně malými rozměry. Říkáme, že lev je v úzkých.
  • Na základě teorie bodových množin můžeme také v poušti vytvořit takovou spočetnou množinu bodů, že jí můžeme přiřadit posloupnost čísel. Bude-li se lev nacházet v bodě, který odpovídá limitě této posloupnosti, můžeme se se svým loveckým nářadím přiblížit ke lvu na libovolně malou vzdálenost.
  • Můžeme též vést křivku, která prochází každým bodem pouště. Lze dokázat, že touto křivkou lze projít v libovolně krátkém čase. Stačí se nyní vyzbrojit oštěpem a projít tuto křivku v čase kratším, než se lev stačí posunout o svou délku. Jiné metody jsou založeny na využití vlastností čtyřrozměrného prostoru, který deformujeme tak, aby lev při přechodu do trojrozměrného prostoru uvázl v uzlovém bodě, a tím ho učiníme bezmocným.

Fyzik na lovu lva

  • Podle Diracovy metody například stanovíme, že žádní divocí lvi na Sahaře nejsou. Jsou-li tam vůbec nějací lvi, pak tedy musí být krotcí. Ulovit krotkého lva je ovšem hračkou a čtenář si to může sám provést jako cvičení.
  • Postavíme na Sahaře klec. Ze Schrödingerovy rovnice vypočítáme vlnovou funkci a zjistíme, že v daném okamžiku existuje nenulová pravděpodobnost, že lev je v kleci. Stačí tedy jen sedět a čekat.
  • Máme-li k dispozici krotkého lva, umístíme ho do klece a aplikujeme výměnný operátor, který vyvolá záměnu divokého lva venku a krotkého lva uvnitř klece. Krotkého lva pak již odchytíme snadno pomocí Diracovy metody.
  • Z experimentálních metod lze doporučit použití polopropustných membrán, které propouštějí lvy pouze jedním směrem, nebo metodu radioaktivního rozpadu. Ozařujeme poušť pomalými neutrony a vyvoláme tak u lvů umělou radioaktivitu. Počkáme, až radioaktivní rozpad pokročí natolik, že lvi nebudou moci klást žádný odpor.
  • Poněkud náročnější je magnetooptická metoda. Klec umístíme do ohniska velké magnetické čočky. Po poušti rozprostřeme velké množství zmagnetizovaného špenátu (který, jak víme, obsahuje velké množství železa). Špenát je postupně konzumován pouštními býložravci a ti se zase stávají potravou lvů. Zmagnetizovaní lvi se budou orientovat ve směru zemských magnetických siločar a bude je možno magnetickou čočkou fokusovat přímo do klece.
  • A ještě dobrá rada na závěr: V případě, že lev na nás náhle zaútočí, stačí prostě přejít do soustavy souřadnicové, v níž je lev v klidu. Uklidněného lva pak již polapíme bez obtíží.