Přeskočit na obsah

Redakční systém WordPress – šablony

Šablony (vzhledy) jsou taková rozvržení jednotlivých částí webových stránek, která mají podstatný vliv na to, jak web vypadá. Proto je velmi důležité si na počátku tvorby webu vybrat co nejvhodnější šablonu, která bude co nejvíce splňovat požadavky na web. Každá šablona dále obsahuje menší či větší množství různých nastavení, kterými můžeme vzhled webu různou měrou modifikovat. Ne vždy je to ale možné, minimálně ne s uživatelskými znalostmi WordPressu. Proto velmi doporučuju dát si s hledáním a zkoušením vhodné šablony práci, aby Vám co nejvíce vyhovovala a netrávili jsme neúměrně mnoho času případnými úpravami.

Šablony vytvářejí jak vývojáři WordPressu, tak nezávislí autoři. I když i mezi nimi jsou známá jména, prověřená léty kvalitní práce na šablonách a doporučována ostatními uživateli, pro minimalizaci problémů raději vždy doporučuju šablony přímo od WordPressu, případně od vývojářů s dlouholetou tradicí, dobrým hodnocením a častými aktualizacemi. Šablon je dispozici velké množství, jejich počet se blíží k deseti tisícům.

Od roku 2010 vydávají vývojáři WordPressu (téměř) každoročně jednu novou šablonu, která je vhodná pro určitý typ využití (blog, obchod, magazín, osobní weby…). Jsou pojmenované podle názvu roku, pro který vyšly (např. pro rok 2020 se šablona jmenuje Twenty Twenty). Od roku 2012 je už každá šablona tzv. responzivní, tj. že se automaticky přizpůsobí velikosti zobrazovacího zařízení (monitor, notebook, tablet, mobil). Proto v dnešní době, kdy si velká část lidí prohlíží weby i na svých chytrých mobilech, doporučuju volit raději právě tyto flexibilní šablony (tj. šablonu Twenty Twelve a novější), naopak ty starší (Twenty Ten a Twenty Eleven) kvůli neresponzivnosti raději nepoužívejte. WordPressovské šablony si můžete prohlédnout přímo na webu WordPressu.

V listopadu 2018 jsem četl článek o šabloně GeneratePress, která je v základní verzi zdarma a za poplatek lze dokoupit nějaké prémiové funkce. Navíc je docela dobře konfigurovatelná, viz obrázek (čísla znamenají: 1 záhlaví, 2 název a popis webu, 3 místo vedle obrázku v hlavičce, 4 obrázek v hlavičce, 5 menu s možností podmenu či vyhledávání, 6 levý sloupec, 7 pravý sloupec, 8 slider, 9 úzká zápatí, 10 široké zápatí). To vše může stránka obsahovat, ale taky samozřejmě nemusí. Ve většině zmiňovaných částí (widgety) se dá vložit různý obsah (kalendář, seznamy příspěvků, stránek, komentářů, menu, obrázky, texty, videa, galerie…). Taky barevné ladění (schémata – pozadí, texty, odkazy) se dá více či méně měnit, stejně jako fonty či velikosti písma. Proto se mi tato šablona zdá velmi použitelná jako univerzální na různé typy webů. Ne náhodou jsem většinu posledních webů na WordPressu vytvořil právě na ní.

V červenci 2020 jsem procházel oblíbené wordpressovské šablony a našel jsem další, které jsou často používané (> 100 tisíc instalací), aktualizované (minimálně v posledním čtvrtroce), v základní verzi zdarma, dobře uživatelsky hodnocené (5 z 5 hvězdiček) a poměrně dost přizpůsobitelné/konfigurovatelné. Jedná se o tyto šablony Astra, Neve, OceanWP či Hestia, z nichž nejpoužitelnější se mi zdála Neve. Je rychlá, přizpůsobitelná, responzivní a optimalizovaná. Jsou tam různé možnosti rozvržení stránky (včetně postranního panelu), zobrazování příspěvků, nastavení hlavičky (logo, záhlaví, menu) či patičky. Také jsou tam velké možnosti nastavení barev (text, pozadí, odkazy…), typografie a tlačítek.