Operační systém Linux

tuxJako operační systém na domácím počítači nepoužívám Windows, ale Linux. U Windows totiž nechci platit za systém, který není dostatečně zabezpečený, proto jsem si bezplatně pořídil Linux, který je bezpečnější a s tisícovkami aplikací zdarma ke stažení. Výhodu má také tu, že si ho můžete nezávazně vyzkoušet (stáhnout ISO soubor s vybranou verzí Linuxu, vypálit na CD/DVD a potom z něj spustit PC).

Linuxu existuje velké množství různých variací (nazývají se distribuce), takže si můžete vybrat tu, co Vám nejvíce vyhovuje. Aktuální informace o distribucích Linuxu najdete na www.distrowatch.com. Vpravo dole máte hodnocení návštěvnosti (oblíbenosti) jednotlivých distribucí.

K Linuxu jsem se dostal trochu náhodou. Bylo to v březnu 2007, kdy se mi stále víc zasekávaly moje Windows XP. Hledal jsem na internetu různé návody, jak je urychlit a vyčistit, a narazil jsem na doporučení používat (nebo minimálně vyzkoušet) operační systém Linux. To mě zaujalo, že existuje něco, co je bezpečnější, výkonnější a navíc zdarma.

xubuntuZkusil jsem CD s několika distribucemi, ale nejvíce mi vyhovovalo Xubuntu (vzhledem k ne příliš výkonnému počítači). Rozhodl jsem se tedy ho do počítače nainstalovat současně s Windows XP (to je jedna z dalších výhod Linuxu, že ho můžete mít na počítači současně s Windows, a po zapnutí počítače si zvolit, který operační systém se má spustit).

Postupem času jsem Linux zapínal čím dál častěji než Windows, zvykal si na něj a snažil se s ním stále více pracovat. Potom se mi jednou při práci Windows totálně sesypaly, takže bych je musel reinstalovat. Říkal jsem si, proč to dělat, když je stejně téměř nepoužívám – takže jsem vše smazal a nainstaloval si jen Linux, který jsem dále využíval.

linuxmintPo nějaké době (někdy mezi 2008-2009) mi Xubuntu přestalo vyhovovat, takže jsem hledal jinou alternativu. Našel jsem Linux Mint, který měl nižší spotřebu paměti a některé věci, které Xubuntu nemělo. Instalace Linuxu (včetně aktualizací) zabrala pár desítek minut (narozdíl o Windows, kde to trvá půl dne a aktualizace vyžadují mnoho restartů počítače).

debianDalší výměna distribuce proběhla v únoru 2010, kdy jsem si nainstaloval distribuci Debian. Je ještě méně náročnější na systémové prostředky a můžete si ji více upravit (nakonfigurovat) podle svých přání. Používám ji dodnes. Nicméně i obě předešlé distribuce doporučuju.

zorinV roce 2014 jsem objevil poměrně novou linuxovou distribuci Zorin OS. Vychází z Ubuntu, je však propracovanější a přizpůsobená tak, že si snadno můžete změnit její vzhled – může být podobný Windows 7, Windows XP, Windows 2000, případně OS X (podle toho, co preferujete). Také je možné si stáhnout i variantu EDU, kde jsou navíc různé výukové aplikace, použitelné ve školském vzdělávání. Tímto systémem jsem na několika starších školních noteboocích (s 1 GB RAM) úspěšně nahradil Windows XP (jejich podpora skončila v dubnu 2014).

systemrescuecdKromě výše zmíněných občas používám záchrannou linuxovou distribuci SystemRescueCd (případně PartedMagic, kde už ale zpoplatnili nové verze). S těmito distribucemi lze opravit a obnovit data na počítači s poškozeným operačním systémem (Windows/Linux), měnit diskové oddíly, resetovat heslo do Windows, testovat hardware (operační paměť, pevný disk), opravit systémový zavaděč, účinně smazat všechna data atd.

Další linuxovou distribucí, kterou občas používám na administrátorskou práci, je Clonezilla. Jak už název napovídá, je uzpůsobená zejména na klonování obsahů disků, ale zvládá i jiné úkony. Hodí se to hlavně při záloze dat před reinstalací nebo pro „nakopírování“ obsahu disku na další, stejně velké (nebo větší) disky. Sice je jen v textovém rozhraní, ale pracuje velmi dobře. Už několikrát mi ušetřila spoustu hodin práce.

Od té doby jsem vyzkoušel poměrně dost různých distribucí (seřazeno podle aktuálního pořadí na www.distrowatch.com):

 • Linux Mint (Cinnamon, MATE)
 • Debian (GNOME, XFCE, LXDE, KDE)
 • Ubuntu (Xubuntu, Lubuntu, Kubuntu, MATE, GNOME)
 • Mandriva (nyní Mageia)
 • OpenSUSE
 • Zorin OS (Lite, EDU)
 • Elementary OS
 • Fedora
 • PC Linux OS
 • React OS
 • Knoppix
 • Watt OS
 • a ještě okrajově několik dalších…

Žádná z těchto distribucí Linuxu mě ale nezaujala natolik, abych ji dlouhodoběji používal. Výhody Debianu (dlouhodobě se drží na výborné 2. příčce) nakonec vždy převládly, takže jsem se k němu pokaždé vrátil. 🙂

Články o Linuxu najdete na Google, stačí jen hledat. Tady máte to nejzajímavější:

Pokud byste měli nějaké otázky, prosím neváhejte se s nimi na mě obrátit, rád poradím. To samé se týká i pomoci s Linuxem a jeho instalací, pokud by někdo o to projevil zájem.

Pokud se Vám článek líbí, můžete ho sdílet:

4 komentáře u „Operační systém Linux

 1. Zdenek

  Už mam nainstalovaný 14 dnu Linux Zorin OS a jsem moc spokojeny. Systém konečně pracuje rychleji a ovládaní je podobné jak na Win. Tak že, to není problém. Použivém ho na psáni dopisu a na internet a psáni, jde také skype, to jsem také potřeboval. Linux zatím mam, jako druhy operační systém, ale stejnak Linux používám častěji. Mam mály noťas Acer Aspiro one D255. Můj známí má, také podobny počítač, tak jsem mu ukázal jak to funguje. A tak nato koukal, že to pracuje rychleji a je to podobné z Win. Tak říkal že je to jasné. Nainstaluje si Linux.
  Tak že doporučuji Zdeněk

  1. Jan Skořepa Autor příspěvku

   Ahoj Zdendo, díky za pěknou a povzbudivou zpětnou odezvu. Jsem moc rád, že jsi s linuxem spokojený. Tak ať se Ti s tím dobře pracuje. 🙂 Je tu opět vidět, že linux není jen pro „ajťáky“, ale i pro obyčejné uživatele, kteří potřebují na počítači spolehlivý, bezpečný a nenáročný systém. 🙂 Doufám, že podobných zkušeností s linuxem bude časem dostávat víc a víc lidí. 🙂

 2. Zdislav

  Pokud člověk chce, sežene si jakoukoliv verzi Windows zadarmo. Linux používám pouze kvůli jeho kompatibilitě s některými síťovými nástroji, ale jinak mi přijde zcela zbytečný. Co se týče rychlosti startu systému, na SSD od Samsungu je to rozdíl dvou vteřin, dle mého názoru, zanedbatelný. Zatím mě Linux nepřesvědčil ničím, co by Windows neuměl lépe a jednodušeji.

  Co se týče peněz… pokud chce mít člověk za každou cenu Windows legální, dá se ušetřit na úplně jiných věcech. Vsadil bych se, že drtivá většina lidí zaplatí ročně nejméně pár stovek za úplně zbytečný servis nebo si koupí počítač v Datartu, namísto aby si ho sestavili sami. To ani nemluvím o poskytovatelích internetu. Koneckonců ono se to zbytečné utrácení vidí na těch naleštěných jablíčkách, co má dnes každý druhý. Jenže průměrný uživatel výrobků od Applu není schopen ani říct, v jakých jednotkách se pohybuje výkon jeho procesoru.
  K té bezpečnosti (článek jsem projel jen tak rychle očima)… Linux se dá napadnout úplně stejně snadno jako každý jiný systém. Jen není prioritním cílem takových těch rychle šířících se virů, protože útočník chce logicky zneškodnit co nejvíce lidí. Tento fakt však riziko neeliminuje.

  „Postupem času jsem Linux zapínal čím dál častěji než Windows, až jednou se mi Windows totálně sesypaly, takže bych je musel reinstalovat.“ Mně osobně se počítač nikdy nezasekl vinou přímo Windows, tudíž se jedná zřejmě o subjektivní zkušenosti na základě nevýkonného hardwaru. Buď se jednalo o nedostatečný výkon PC, nebo chybu nainstalovaného softwaru. Za poslední 3 roky jsem nezažil jediné „kousnutí“, kde by nepomohlo vypnutí procesu ve správci úloh.

  Už se těším, jak mě tu všichni znásilní 🙂
  Lovu zdar!

  ——————————
  Uživatel Windows 7, 8.1 – Zdislav

  1. Jan Skořepa Autor příspěvku

   Myslím, že je vše o osobních prioritách či zkušenostech. Někomu vyhovují Windows, někomu MacOS, někomu linux. 🙂 Každopádně jsem zastáncem legálního softwaru, proto se snažím preferovat open source, případně free programy, protože vím, že málokomu se chce za software zbytečně platit. I proto se snažím propagovat linux jako alternativu k Windows.
   Co se týče bezpečnosti, neříkám, že je linux neprůstřelný, ale tím, že je linux otevřená platforma, tak v případě bezpečnostního rizika existuje rychlejší možnost opravy, než je tomu u Windows.
   A pokud jde o stabilitu, tak je to určitě o osobní zkušenosti, ale vím, že většina uživatelů Windows má spíše na svých strojích s tímto operačním systémem negativní zkušenosti. 😉

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *