Posílání velkých souborů

Občas skoro každý potřebuje někomu poslat větší množství dat (velký soubor či více souborů, o celkové velikosti v řádu desítek či stovek megabajtů). Někdy se mi taky stalo, že jsem potřeboval si z jednoho počítače něco přenést na druhý, ale flash disk jsem neměl u sebe (nebo ho měl plný). Jak to tedy udělat?

Dost lidí to řeší tak, že to posílají jako přílohu e-mailem. K tomu ovšem e-mail určen není. Ne všichni mají superrychlý internet a velkou e-mailovou schránku. Podle pravidel tzv. netikety (tj. internetové etikety, která obsahuje pravidla a zásady, jak by se měli lidi chovat na internetu) se doporučuje neposílat e-mailem velké přílohy (viz bod 4.). Jako rozumnou vidím přílohu velikosti maximálně několik megabajtů (zhruba do 3-5 MB, v opravdu výjimečných případech až 10 MB). Navíc některé poštovní servery jsou nastavené tak, že maily s většími přílohami prostě nepřijmou (či neodešlou) – někde mají nastavenou hodnotu 25 MB, někde dokonce méně než 10 MB. Navíc je potřeba si uvědomit, že pokud posíláte mailem jakoukoli přilohu, v rámci šifrování se velikost mailu zvýší o třetinu (tj. mail s přílohou 10 MB bude mít celkovou velikost 13 MB). Toto vše potom způsobuje nadměrné vytížení (zpomalení) internetových linek, zahlcení poštovních serverů a v neposlední řadě i možnost vyčerpání datového tarifu poskytovatele příjemcova internetu. Všechny tyto důvody vedou k tomu, aby si lidé uvědomili, že posílání velkých příloh (nad 5 MB) pomocí e-mailu není dobré řešení.

Jak se s tím ale vypořádat? Pro tento účel existují tzv. webová úložiště, kterých je několik druhů, máte tedy více možností, jak to udělat. Je jich více, ale zmíním jen dva typy, které vidím jako nejvhodnější pro „běžné“ uživatele:

  • Pokud používáte nějaký „cloud“ (Microsoft OneDrive, Google Drive, DropBox…), potom ten soubor (či soubory), co chcete poslat, nahrajete do cloudu a dáte ho sdílet přes odkaz, který pošlete příjemcům např. e-mailem.
  • Můžete použít nějakou externí, volně dostupnou službu (Úschovna, Letecká pošta, Firefox Send…), o nichž nyní napíšu podrobněji

Pomocí služby Úschovna můžete zdarma a bez registrace poslat zásilku velkou až 25 GB. Zadáte e-mailové adresy příjemců (může jich být až 30), přiložíte soubor a po jeho načtení dáte odeslat. Příjemcům (a taky i Vám) přijde e-mail s odkazem ke stažení zásilky. Maximální počet stažení je omezen na 30, odkaz ke stažení je platný 14 dní, potom se smaže.

Služba Letecká pošta je podobná, ale můžete poslat zásilku o velikosti maximálně 161 MB. Po přiložení souboru se zobrazí odkaz, který můžete poslat příjemcům e-mailem a oni si ho budou moci stáhnout po dobu 33 dní (maximální počet stažení zde není omezen).

Další službou, kterou chci zmínit, je poměrně nový projekt Firefox Send. Jedná se o produkt společnosti Mozilla, která stojí mimo jiné za internetovým prohlížečem Firefox a mailovým klientem Thunderbird. Po nahrání souboru (o maximální velikosti 1 GB) se data zašifrují a vytvoří se odkaz, který můžete stáhnout pouze jedenkrát a nejpozdějí do 24 hodin. Potom jeho platnost skončí a zásilka se automaticky ze serveru smaže. Využití je hlavně pro bezpečné jednorázové zásilky, kdy posíláte data pouze jednomu příjemci (případně sami sobě) a chcete mít jistotu, že si ji nestáhne někdo další. Tento projekt je sice zatím pouze pilotní, ale myslím, že má na to, aby se osvědčil a používal (může se používat totiž v libovolném prohlížeči, nejen ve Firefoxu).

Jinou možností je služba MyAirBridge, kterou lze také na přenos souborů využít. Nabízí jednak placené varianty, ale i tu bezplatnou variantu lze bez problémů používat. V ní můžete poslat až 20 GB dat s tím, že příjemce si je musí stáhnout do 2 dnů (pokud posíláte data do 2 GB, což v naprosté většině případů bohatě stačí, tak na to má 3 dny). Soubory se dají poslat jak formou „e-mailu“, nebo formou „odkazu“ (ten zašlete příjemci). Stránky jsou přeloženy do češtiny, v placených verzích máte k dispozici trvalé vlastní úložiště (o velikostech 0.1-10 TB), možnost práce v týmu, zabezpečení heslem, sdílení a další možnosti.

Pokud byste potřebovali touto metodou poslat více souborů (třeba i stovky nebo tisíce, které jsou navíc v různých podadresářích), je nejlepší a nejrychlejší to neposílat zvlášť (po jednom), ale zkomprimovat vše do jednoho velkého „archivu“ a teprve ten potom poslat. Většina moderních operačních systémů má tuto funkci zabudovanou, takže potřebné soubory či adresáře jen označíte a z nabídky zvolíte zkomprimovat. Nejčastěji používaný je formát ZIP, který je i dobře podporovaný, takže se nemusíte obávat, že by příjemce zkomprimovanou zásilku neotevřel. Pokud by i přesto k tomu došlo, lze si na internetu stáhnout a nainstalovat program, který zkomprimovaný soubor rozbalí do původního stavu (se zachováním adresářové struktury). Těchto programů je celá řada, např. víceúčelový 7-Zip, který je zdarma a lze ho použít na rozbalení více archivních formátů (ZIP, RAR, CAB, ARJ, LZH, TAR…).

Pokud budete mít další tipy, jiné postupy, které používáte, nebo připomínky, klidně mi napište, když se budete chtít podělit.

Pokud se Vám článek líbí, můžete ho sdílet:

2 komentáře u „Posílání velkých souborů

  1. Han

    Děkuji za článek, já bych ještě ráda dodala, že je super stránka MyAirBridge.com. Tam se dají velké soubory posílat přes link či na email a také se tam dají ukládat. Přijde mi to jako super řešení, je to rychlé a hlavně bezpečné. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *