Tvorba a editace PDF souborů

PDF soubory patří mezi dokumentové soubory (jako např. i dokumenty vytvořené v kancelářských balících LibreOffice nebo Microsoft Office). Nejčastěji obsahují nějaké textové informace, ale mohou obsahovat i grafiku (schémata, obrázky, fotky). Můžeme je jednak vytvořit v počítači, jednak je můžeme získat i jinými způsoby (např. oskenováním papírového dokumentu). Co tedy s nimi?

Výhody PDF souborů

Soubory ve formátu PDF mají velkou výhodu v tom, že na jejich otevření (prohlížení) existuje velké množství prohlížečů, které jsou k dispozici zdarma. Například ve Windows je nejčastější volbou Adobe Acrobat Reader DC, v Linuxu je to Evince a konečně na macOS je to PDF Preview. Ochuzeni nejsou ani majitelé mobilních zařízení, kde jim běží Android nebo iOS. Někteří výrobci vytvářejí své programy i pro více operačních systémů, takže pokud jste zvyklí, můžete stejný program používat v různých operačních systémech. Navíc podpora čtení PDF souborů je standardně zabudována do všech moderních internetových prohlížečů (Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Edge, Safari), takže i v nich si můžete PDF soubor zobrazit.

Hlavní výhoda PDF souborů je v tom, že se na různých zařízeních (různý operační systém, různý prohlížeč) zobrazují stále stejně. Tedy že se nestane, aby se např. rozhodilo formátování, zmizely fonty, posunuly obrázky atd., jako se to stává např. ve vzájemně ne vždy kompatibilních verzích komerčního (placeného) kancelářského balíku Microsoft Office (Word, Excel, Powerpoint). S PDF soubory máte jistotu, že se to všude zobrazí stále stejně, tedy jak autor soubor vytvořil (vyexportoval).

Tvorba PDF souborů

Tvorba PDF souborů je velmi jednoduchá. Máme na výběr z několika možností. Nejjednodušší je, když samotný program, ve kterém dokument tvoříme, umožňuje jeho export do PDF (např. kancelářský balík LibreOffice, který je k dispozici zdarma, to umí již mnoho let). Lze si také nainstalovat aplikaci (např. PDF Creator nebo doPDF), která vytvoří tzv. „virtuální tiskárnu“, na kterou dokument „vytisknete“, tedy vlastně uložíte do PDF. Uživatelé Windows 10 toto již dělat nemusí, protože tento operační systém v základu umožňuje tisk na PDF tiskárnu, stačí si ji tedy jen při tisku nastavit. Jinou možností je použít některé online služby na Internetu (např. PDF Converter), kam „nahrajete“ Váš dokument a po jeho převodu (konverzi) si ho můžete podle typu buď jako PDF hned stáhnout, nebo Vám přijde na e-mail. Pokud chcete do PDF uložit webovou stránku, můžete v prohlížeči Mozilla Firefox využít rozšíření PrintPDF. Po přidání rozšíření a restartu Firefoxu potom na stránce, kterou chcete převést do PDF, dáte v horním menu Soubor, Print to PDF a uložíte.

Nevýhoda PDF souborů

Dobrá, ale co když už nějaký PDF soubor naopak máme a potřebujeme ho upravit (editovat) a potom ho zase do PDF uložit? V tom je velká nevýhoda PDF souborů. Inu, něco za něco. 😉 Samozřejmě, že upravit se to dá taky, ale není to tak snadné. Nejlepší, ovšem placenou variantou je použití programu Adobe Acrobat, který je podle mě v úpravách PDF nejlepší. Pokud vím, tak v určité míře dovolují editovat PDF soubory také nové verze balíku Microsoft Office, ale tam to bude asi i záležet na jejich verzi (2016 či 2013, možná i 2010). Nemám to však ověřeno.

Editace PDF souborů

Pokud byste chtěli variantu, která je zdarma, nabízí se také několik řešení. Připomínám, že výsledky možná nebudou tak dokonalé jako při použití placené varianty, ale je pravděpodobné, že na drobné úpravy to stačí. Jednou z možností, kterou jako první doporučuju, je použít na editaci již vytvořeného PDF souboru již zmíněný kancelářský balík LibreOffice, konkrétně jeho aplikaci Draw. Umí načíst a v omezené míře editovat PDF soubory. Jednak přidávat nový text a obrázky, tak i již existující objekty mazat, a v některých případech dokonce existující text upravovat (záleží však na konkrétních podmínkách, za kterých byl PDF soubor vytvořen – export, sken). Opravený soubor můžete opět exportovat do PDF, nebo ho můžete uložit ve formátu Draw (ODG). Další možností je použít vektorový editor Inkscape. Dá se použít i jako jednodušší náhrada komerčního editoru CorelDRAW. Zde si také můžete PDF otevřít (bohužel jde to jen po jedné stránce), editovat a exportovat do PDF (nebo uložit jako grafický obrázek SVG). Na Internetu existují i jiné programy, které v různé míře umožňují editace PDF souborů, ale nemám je prozkoumané. Stejně jako online aplikace, kterých jsem tam taky našel několik.

Rozdělování a slučování PDF souborů

Nakonec bych se rád ještě pozastavil u jedné věci, díky které vznikl tento článek. Občas se mi totiž stává, že potřebuju rozdělit vícestránkový PDF soubor na několik částí. Nebo naopak potřebuju více jednostránkových PDF souborů sloučit do jednoho. A to, jak je mým zvykem, samozřejmě pomocí programů, které jsou dostupné zdarma. 🙂

Dříve jsem na to používal prográmek PDFsam (Split and Merge), ale moc mi nevyhovoval. Navíc byla potřeba do počítače instalovat další program. Existují i další programy, ale kvůli občasné potřebě upravovat PDF soubory se mi moc nechtělo jen kvůli tomu tam něco dalšího instalovat.

Věděl jsem, že LibreOffice Draw, který používám, dokáže PDF soubory načíst. Nyní jsem si vyzkoušel, že umí jak rozdělovat, tak slučovat PDF soubory.

Pokud chcete soubory rozdělit, tak do Draw načtete PDF soubor, který chcete rozdělit, případně z něj vymazat některé stránky. V horním menu Soubor zvolíte Exportovat do PDF a napíšete čísla stran, které chcete v novém PDF souboru mít, a dáte Exportovat. Nově vytvořený PDF soubor uložíte. Ještě jednodušší je dát tisk na virtuální PDF tiskárnu a napsat čísla stran, které se mají „vytisknout“ do nově vytvořeného PDF souboru.

Pokud chcete soubory sloučit, tak do Draw si načtete všechny soubory, které chcete sloučit, případně z nich použít některé stránky. Vytvoříte si nový soubor v Draw (ODG). Stránku či stránky v původním souboru, kterou chcete mít v novém souboru, si označíte, zkopírujete a vložíte do nového souboru. Postupně si projdete další soubory a do nového souboru si nakopírujete a vložíte všechny stránky, které potřebujete. Nakonec výsledný PDF soubor vyexportujete (podobně jako výše).

Na internetu existuje také dost online nástrojů, které v různé míře umožňují práci s PDF soubory. Jedním z nejzajímavějších a nejkomplexnějších mi připadá PDF24 Tools. Také tam lze slučovat a rozdělovat PDF soubory, navíc můžete soubory zaheslovat nebo odheslovat, konvertovat, optimalizovat/komprimovat, otáčet a měnit pořadí stránek, rozpoznávat text (OCR), extrahovat obrázky a spoustu dalších věcí. Více najdete na www.pdf24.org.

Pokud se Vám článek líbí, můžete ho sdílet:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *